Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nedávno jsem přemýšlel, jestli je to tím, že já stárnu a nové mladé kapely z hardcoreové scény již plavou generačně zcela mimo mě, nebo v tom našem domácím rybníku prostě nic zajímavého není. Pravda je někde na půli cesty. Pár perel tu přeci jen je. Hrstka libereckých kapel, hrajících různé poppunky a metalcorey vyprodukovala partičku kámošů, kteří si začali říkat HOPES. Postupem času tahle skvadra uzrála v kapelu, co prozkoumala kořeny hardcoreu, přidala nu-metalové a pop punkové mateřské mléko, které je odkojilo, a vzniklo pár nahrávek. Ta poslední pod křídlem rezavého medvěda, jenž pilotuje vydavatelskou stáj Pushteek.
HOPES svojí aktuální deskou sebejistě zvedají zástavu mladé domácí hardcoreové scény. Vyvážená kombinace riffových pumpovaček pro mosh, ale i melodických nápadů, posílá jejich tvorbu o něco dál, než je pouhý dobrý podklad pro tělocvik v pitu. Pokud něco dělá z této bandy opičáků kapelu, jež si zaslouží více pozornosti, tak je to právě výtečně namíchaný poměr těchto dvou ingrediencí a fakt, že Láča si dokáže postavit pěvecké linky, které se neomrzí.
Frackovité řvaní, pár halekaček a hardcoreové hitovky. Není třeba v tom hledat žádnou vědu nebo zásadní objevy. V tomhle žánru už všechno vynalezeno bylo, ale je tu stále dost prostoru pro to se dobře bavit. „Breathing Underwater“ nedělá nic jiného. Z toho, co HOPES od roku 2013 vyprodukovali, je jednoznačně tou nejdospělejší kolekcí písniček. Je tu stále cítit sympatický nadhled, telecí párty přístup, ale vedle toho i talent napsat skladby s opravdu silnými místy. Navíc je patrná i vnitřní chemie všech zúčastněných, kterou má jen málo kapel. Vztahy jsou základ. Můžete být sebenabušenější hudebníci, ale pokud to lidsky skřípe, jde z tvorby odosobnělý chlad. Tahle deska je teplá a to je dobře.
Posedmé a opět neotřelé, napěchované po okraj hudebním dějem, který mě nepřestává překvapovat v hledání neobjevených cest mezi mathrockem a post-náladovkou. Pocta lidem i místům. Hravé, šílené a vtahující svoji neopakovatelnou atmosférou.
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.
Polská deska snažící se prodat djent a progresivní metal v jeho instrumentální podobě. Velká spousta hostů, z nichž nejvíce září asi jméno Jeffa Loomise. Výsledek trochu sráží stále stejné postupy, okatě fádní djentové zářezy a poněkud unylé melodie.
Instrumentální projekt frontmana ELDER Nicka DiSalvo je asi přesně takový, jaký bychom od něj čekali. Tedy plný psychedelie a progresivní rockové klasiky, obsahuje ale i plnější stonerrockovou složku. Příjemné album bez překvapení.
Progresivní metalcore, který nese všechna stylová klišé, ale rozhodně mu nechybí švih a tempo. A vlastně je to i pestré, od death razance přes deathcore až po djent a melodické vyhrávky. Výsledek je sice takové načančané nic, ale za poslech stojí.
Irové pokračují ve své vizi neotřele pojatého a math rockem ušpiněného post rocku, jako by se stále snažili vyrovnat debutu, kterým se blýskli již v roce 2009. Opět chybí asi jen špetka, aby to bylo na potlesk.